Duvar Boyama Hakkında Önemli Sorular

Duvarların boyası kalkmışsa ne yapılır?

Boyacı boyama işlemine geçmeden önce, kabarma ve dökülmeler varsa, sert fırça yada spatula ile kazıma işlemi yapar. Kazıyarak iyice dökülen boya ve astar üzerine ince bir kat alçı çekilerek, aynı kota getirilir. Zımpara yapıldıktan sonra boyama yapılır.

 

Renk tercihini etkileyen faktörler 

Boyacı renk tercihini etkileyen bir çok farklı konu ile muhataptır. Boyacı renk tercihi yaparken, uygulama yapılacak olan alanın ışık alma durumunu, mekanın büyüklüğünü, hatta mekanı kullanacak kişinin yaşını dahi değerlendirir. Akla gelen gelmeyen bir çok konu renklerde tercih nedeni olabilecekken, hepsinin bir çok duruma göre değerlendirilmesi yapılıp sonrasında seçim ve işlem gerçekleştirilir.

 

İyi sonuç için kaliteli malzeme kullanmalı

İyi bir boya sonucu almak için en önemli şey kaliteli boya malzemesi kullanmaktır. Boyacı ne kadar işinin uzmanı olursa olsun, kalitesiz bir malzeme ile yapabileceği pek fazla bir şey yoktur maalesef. İşi ucuza çıkarma düşüncesi ile kalitesiz malzemeler kullanılırsa da sonuç her zamankinden fazla pahalıya mal olabilir.

 

 

Koyu Renklerin Üzerine Açık Renk Boyama

Koyu renklerin üzerine boya uygulaması yapılması gerekirse mutlaka astar kullanılmalıdır. Şayet astar kullanılmaktan kaçınılırsa uygulamada mutlaka problem çıkacak ve kat kat boyama ihtiyacı gündeme gelecektir. Astar kullanılması her zaman daha ekonomik bir çözümdür.

 

Küçük Odalar Nasıl Boyanırsa Büyük Görünür?      

Evlerimizin her odası istediğimiz büyüklükte olmuyor malum. Hemen her evde büyüklüğünden şikayet edilen bir oda bulunur. Küçük odaları büyük yapmak biz boyacıların elinde değil değil ama, küçük ayrıntılarla küçük odanızın olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olabiliriz.

 

Renk Seçiminde Renk Kartelalarına Dikkat

Boya malzemeleri satın alırken bir konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Malumunuz boyaların renklerini gösteren renk kartelaları vardır. Bu renk kartelaları kağıt üzerine baskı şeklinde hazırlanmaktadır. Çok ince de olsa bu kağıtların üzerindeki renklerle boyanın asıl rengi farklılık gösterebilmektedir.

 

Kaliteli Boya Malzemeleri Uygulama Kolaylığı Getirir

Piyasada çok farklı kalitede boya malzemesi bulunmaktadır. Değer verdiğiniz mekanlara boya uygulaması yaparken ucuza kaçma mantığında olup, kalitesiz boyalara yönelmek sanıldığı kadar karlı değildir. Kaliteli boyalar hem uygulama kolaylıkları, hem de sağlık açısından güvenilir olmaları sebebi ile boyacı’ların tercihleri genel olarak bu tür boyalara yöneliktir.

 

 

Saten Boyalar Su Bazlılalara Göre Sağlıklı Değildirler

Saten boyalar su ve nem geçirmeme özelliğinde olduklarından tam olarak silinebilirler. Zaten geçirgen olmayan yüzeyleri diğer boya tiplerine göre çok daha az leke tutarlar. Boyacı uygulamalarının en azı bu tip boya ile yapılmaktadır.

 

Saten Boyalar Dekoratif ve Pürüzsüzdürler

Halk arasında saten boya olarak adlandırılan boyaların asıl adı yarı mat boyadır. Dekoratif ve pürüzsüz yüzey özelliğinden dolayı tercih edilen bir boya tipidir. Boyacı açısından bu tip boya uygulamaları plastik boyalara oranla oldukça zordur.

 

Plastik Boyalar ve Saten Boyalar Farklıdır

Plastik boyalar profesyonel boyacı camiasında su bazlı mat boya olarak anılır ama halk arasında plastik boya olarak adlandırılırlar. Plastik boyalarla saten boyalar arasında önemli farklar vardır. Plastik boyalar saten boyalara göre kaygan bir yapıda değildirler. Silinebilirlik özellikleri de yoktur.