Su Bazlı Silikonlu Boya Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda su bazlı silikonlu boya nasıl yapılır? sorusuna cevap vereceğiz.

 

Su ile inceltilen boyalara su bazlı slikon boya denilmektedir. Su bazlı silikonlu boyalar; silinebilir, çabuk kururlar, kokusuzdurlar ve uygulanması kolaydır. Teneffüs etme özelliğine sahip olmasından dolayı çevreye ve insan sağlığına da zarar vermezler. Üstelik uygulamadan kısa bir süre sonra mekan kullanıma açık bir hale getirilebilir.

 

Aldığınız silikonlu boyayı kutuda yazan miktarda su ilave edin. (genellikle 1 ve 2 litre arasında su eklenmesi gerekmektedir) Karıştırmaya başlayın ve kıvama geldiğinden emin olun (kulak memesi kıvamına gelmesi gerekmektedir). Kıvama geldikten sonra küçük bir yüzeyde deneyerek duvarda nasıl göründüğünü kontrol edin ve daha sonrasında malzemelerinizi hazırlayarak duvarınızı boyayın.

 

Su bazlı silikonlu boya yapmak istiyorsanız öncelikle hazırlamanız gereken bazı malzemeler vardır. Bunlar:

  • Boya
  • Kestirme Fırçası ( tercihen 3 veya 4 numara )
  • Kısa tüylü olan su bazlı saten sulosu ( 20-25 cm aralığında )
  • Küçük parmak rulo
  • Boya ızgarası

 

Ayrıca mobilyalarınızı kapatmak için ince naylon veya gazete ile tamamen kapatın. Malzemeleri hazırladıktan sonra duvarınızı boyayabilirsiniz.

Silikonlu Boya Nasıl Hazırlanır?

Silikonlu boya nasıl uygulamaya hazırlanır? Uygulamaya başlamadan önce kutunun üzerindeki miktarda suyu silikonlu boyanın içerisine ekleyerek ( tahmini 1,2 litre arası ) belirli kıvama gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Kıvama gelinceye kadar karıştırdıktan sonra ufak bir yüzeyde deneme yaparak ölçün eğer iyi bir sonuç verdiyse boyanız hazırdır.

Silikonlu Boya Nasıl Yapılır?

Silikonlu boya nasıl yapılır? ve neden silikonlu boya kullanmalıyız sorularının cevabını bu başlık altında belirteceğiz.

 

Adım 1: Silikonlu boya yapmak için öncelikle hazırlıklarınızı tamamlayın. Güvenli iş kıyafetlerinizi giyin ve gözlük takmayı unutmayın. Eşyalarınızın ve tabanın üssünü gazete ve ince naylon ile kaplayın.

 

Adım 2: Kendinizi ve eşyalarınızı hazır duruma getirdikten sonra malzemelerinizi hazır duruma getirmeniz gerekmektedir. Boya kutunuz ve fırçalarınızı yanınıza alın. Boyanıza kutunun üzerinde yazdığı miktarda su ekledikten sonra işleme hazırsınız.

Silikonlu Boya Nasıl Uygulanır?

Silikonlu boyayı uygulamak için yukarıdaki adımları yapmalısınız. Silikonlu boya hazır hale geldikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek uygulamaya geçebilirsiniz.

Yer alan adımlar iç cephe silikonlu boya nasıl yapılır sorusunun cevabı olacak şekilde hazırlanmıştır.

Adım 1: Silikonlu boya uygulamaya başlamadan önce duvara astar sürülecek astar hazırlanır.

 

Adım 2: Daha sonra astar ile duvar yüzeyi eski boyanın üzerine kaplanacak şekilde temizlenir.

 

Adım 3: Silikonlu boyanızı uygulayabilirsiniz. Fırça ve rulo yardımı ile duvarınızı tamamen boyayın. Eğer yetersiz gördüyseniz 1 katman daha yapabilirsiniz.