Astar Boyaya Su Katılır Mı ? Nasıl Hazırlanır ? Astar Boya Nasıl Yapılır ?

İç cephe astarı, duvarlarınızda yapacağınız mükemmel yeniliklerin ilk adımını oluşturur. İç cephe astar yapılırken göz ardı edilen fakat duvar için uzun süre kullanılabilirliği açısından duvarlarınızın için oldukça önemlidir. Astar boyanın faydaları ne dersek şunlar başta gelir Astar, boyanın duvara daha iyi yapışmasını sağlar. Renk değişikliğinde özellikle koyu renkse boyadan önce astar vurursak duvara daha iyi boyayı kapatır.Astar boyanın bir faydasıda uygulayacağımız boyanın daha uzun ömürlü olmasını sağlar Boyanın dayanıklılığını artırır. Bu yazımızda İç cephe astar boya nasıl yapılır,  astar boya nasıl hazırlanmalı , astar boyaya ne kadar su katılır, İç cephe astar boya nasıl yapılır , astar boya nedir nasıl yapılır gibi bilgileri bulabilirsiniz.

iç cephe astar boya nasıl yapılır
iç cephe astar boya nasıl yapılır

Astar Boya Nasıl Hazırlanır ?

Astar boya nasıl hazırlanmalı hazırlanması aşırı derecede kolay bu boya türünde aldığınız astar boyanın kapağını açıp içerisine kıvama gelicek şekilde az az su eklenir ( çok su eklenmemelidir duvarda tutmaz yoksa) sonra ise  temiz bir çubuk ve sopa yardımıyla karıştırın 2 tane boya kovası varsa birbirine paçada yapabilirsiniz. Astar boyaların astarlama öncesi tüm işlemleri tamamlanmış olduğundan siz kalınlığına göre su ekleyip başlayabilirsiniz.  Astar boyalarla daha dayanıklı bitmiş bir duvarı oluşturmak son derece kolay bir işleme dönüşecektir. Astar boyanın uygulanışı hazırlanmış astarın içerisine dilerseniz elek koyarak işleme başlanır. İşleme başlamadan önce Boya astarı boyayacağınız duvarın kenarlarına uygulanması için bir fırça yardımıyla uygulamaya başlayın. Astarı uygularken bandın altına sızmaması için maskeleme işlemini yapabilirsiniz.

Ayrıca, astar boyanın boyamadan hemen önce uygun kuruma süresinin sağlanması gerekmektedir. Böylece duvarları daha düzgün bir şekilde boyamanızı sağlayacaktır.

Astar boyaya su katılır mı
Astar boyaya su katılır mı

Astar boyaya su katılır mı?

Astar boyaya su katılır mı, astar boyalar su bazlı olduğundan belli ölçeklerde katılabilir. Bir astar %20 ila %30 arasında sentetik reçineyi bünyesinde bulundurur. %60 ila %80 çözücü özelliğinin yanında %2 ila %5 oranında katkı maddesi içermektedir. Su eklenme durumu gibi bunlarda üründen ürüne değişkenlik gösterir. Astar boyaya ne kadar su katılır sorusuna dönersek kullanacağınız astarın litresinde göre değişmektedir. Genel bir şekilde ürünün %15’i kadar su ekleyebilirsiniz ya da ürünün kutusunda yer alan önergede önerilen kadar su eklemeniz tavsiye edilir.

Astar boya Nasıl Yapılır?

İç cephe astar boya nasıl yapılır, astar son kat boyanın tek başına durumlarda duvara daha iyi bir şekilde yapışmasını sağlayan bir boya türüdür. Bu amaçla astar yüzeylere daha kolay bir şekilde yapılması ve bağlayıcı bir katman olması üzerine tasarlanmıştır. dış cephe astar boya nasıl yapılır  sorularının çözümü de aynıdır farklı bir işlem uygulamanıza gerek yoktur.