Banyo Tavanı Nasıl Boyanır?

Banyolar, kullanım açısından dolayı nemli yaşam alanlarıdır. Bu sebepten dolayı banyo tavan boyası işlemi yapılırken nemli yerler için önerilen adımları takip etmelisiniz. Peki banyo tavanı nasıl boyanır? Öncelikle banyo tavanını boyama işleminde banyo penceresi açık tutulmalıdır. Bu şekilde boyanın geç kurumasını engelleyebilirsiniz. Tüm tavanı boyama işlemi bittikten sonra pencere kapatılmamasını tavsiye ediyoruz. Boyanan tavan bu teknik ile daha kusursuz ve pürüzsüz gözükecektir. Banyo tavanını boyama işleminde yine rulo fırçalarını kullanarak kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz. Gerekli rötuşları yapabilmek için kestirme fırçalarını kullanmanız tavsiye edilir. Banyo tavan boyasının da aksesuarlar uyumu diğer yaşam mekanlarında olduğu gibi oldukça önemlidir. Banyo tavanları beyaz ve bu rengin tonları çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Beyaz ve tonları, genel olarak bütün dekorasyon tarzlarına çok kolay bir şekilde uyum sağladıkları için joker renk kategorisinde yer almaktadırlar. Tabi insanlar kendi kişisel zevkine göre birçok farklı renk tercihlerini yapmaktadır.

Tavan Boyasına Ne Kadar Su Katılır?

Tavan boyasına ne kadar su katılır? sorusu da insanlar arasında çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Cevabını ise yazımızdan faydalanarak öğrenebilirsiniz. Tavan boyası 7.5 litre, 15 litre ve 17.5 litre gibi farklı miktarlarda piyasada satılmaktadır. Ancak ihtiyaç duyulan boya miktarı kullanılan markaya göre değişmektedir. Boyanın kalitesi, boyanın kapatma gücü gibi konulardan kimi zaman 15 litre kullanılan boya kutusu ile tüm odalar boyanabilir. Kimi zaman ise 2 tane odayı boyamak bile mümkün olmayabilir. Etiket üzerinde yazmakta olan inceltici miktarı, boyanın kapatma gücünü azaltır; boya miktarını artırmaz. Daha önce astar bir boya uygulanmış veya aynı renge boyanmış bir tavan yüzeyi için çok daha az miktarlarda boya ile tavan boyanabilmektedir. Elbette tavan için istenilen renk ile tavanda bulunan renk farklı ise çok daha fazla boya kullanılmalıdır. Pürüzlü yüzeyler için çok boya gerekirken, yağlı boyamada daha az boya gerekmektedir.

10 Kg Tavan Boyasına Ne Kadar Su Katılır?

10 Kg Tavan Boyasına Ne Kadar Su Katılır? Yaklaşık olarak 1 1.5  litrelik bir su katılır. Bu hacim bakımından %15-20 arasına denk gelmektedir. 19 kilogramlık bir tavan boyasının hacmi yaklaşık olarak 7.5 litre civarındadır.

 

10 Kg tavan boyası ile tahminen 60 m2’lik bir tavan boyanabilimektedir. Uygulama yöntemi ve yüzey hazırlığı: Tozlu, kabarmış, eski boyalı ve kirli yüzeyler kazınarak iyice temizlenir ve varsa tamir edilir. İki kat boya atılır ve katlar arasında boyanın kurumasına göre yaklaşık olarak 1 1.5 saat beklenilmelidir. Uygulama esnasında yüzey ve ortam sıcaklığı ise 5-30 derece arasında olmalıdır.