Boya Kıvamı Nasıl Ayarlanır?

Boya nasıl inceltilir? ve Boya kıvamı nasıl ayarlanır? gibi soruları duvarımıza boya yapmadan önce sık sık sorarız. Bu yazımızda sizlere işin ustasından nasıl ayarlayacağınız ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

 

Öncelikle satın almış olduğunuz boyanın arkasında inceltme oranları yazmaktadır. Kutudaki inceltme oranlarına bakarak ne kadar incelttiğinizde nasıl görüneceği ile ilgili detaylı bilgiler vermektedir. Fakat uygulama yapacağınız yüzeyin ve boya kutusunun içerisinde bulunan boya miktarına göre bunu belirtmez. 10 kilo boyaya kaç litre su konur? sorusuna istinaden de 10 litrelik bir boya kutusuna boyanın rengi açık ise yaklaşık 1 – 1.5 litre su katabilirsiniz.

boya kıvamı nasıl ayarlanır
boya kıvamı nasıl ayarlanır

Hazırlama Teknikleri

Boyanın hazırlanışı ile ilgili detayları adım adım anlattık.

 

Adım 1: Öncelikle duvar boyasına ne kadar su konur vs. boya kutusundan bilgi edindikten sonra boyayı hazırlamaya geçebilirsiniz.

 

Adım 2: Boyayı hazırlayacağınız kutu içerisine ( uzman tavsiyesine göre ) su katarak boyanızı inceltmek istediğiniz düzeyde inceltin.Çok katı olmamasına ve çok sıvı olmamasına dikkat edin

 

Adım 3: Su ekledikten sonra boyanızı iyice karıştırarak kıvama geldiğinden emin olun. Eğer boya yere çok fazla damlıyorsa bilin ki fazla su koymuşsunuzdur. (kulak memesi kıvamında olması lazım katılığı boyanın)

 

Son adım olarak duvarda denemeniz gerekmektedir, umuyoruz ki istediğiniz kıvamı elde edebilirsiniz.

 

Eğer bir ustadan yardım almadan kendiniz yapmak istiyorsanız duvar yüzeyinize uygun fırça ve rulo satın almanız da çok önemlidir.

Boyanın Kıvamı Nasıl Ayarlanır?

Boya kıvamı boya kutusunun üzerinde yazan ayarlamalara göre inceltilebilir.

 

Eğer boya kıvamı için su eklemek istiyorsanız boya kovasına 1 litre ile bir buçuk arasında ekleme yapabilirsiniz.

Boya Kıvamı Nasıl Olmalı?

Boya kıvamı ayarlanırken inceltmek istediğiniz miktar önemlidir. Boya kutusunun üzerinde yazan ne kadar su koyarsanız hangi durumda olur yazılarını inceleyin. Eğer açık ten bir boyayı hem rengini yansıtsın hem de sıvı bir şekilde kolayca yapılsın istiyorsanız 1 teneke boyaya 1 litre su eklemenizi önerebilirim. Yinede bu uygulayacağınız duvara göre değişiklik gösterebilir.

 

Boyanın kıvamı ekleyeceğiniz su miktarına göre değişecektir. Boyanın kıvamı için su ekledikten sonra duvara sürdüğünüzde çok damlama yapıyorsa fazla su koymuşunuz demektir bunu yapmayın. Biraz daha boya eklemeniz gerekecektir. Eğer sürülürken fırçadan veya rulodan boya kolay çıkmıyorsa biraz daha su eklemeniz gerekebilir.

 

Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

Açık renk boyalara genel itibariyle 1 litre su katılmaktadır. ama siz yine az az su koyarak bir taraftanda karıştırarak istediğiniz kıvam yakalayınca su eklemeyı bırakmanızı öneriririz.

Aldığınız boyacıdan veya boya kutusundan da nasıl bir kıvam ve şekil istiyorsanız dilerseniz öğrenebilirsiniz.